011

Спори, що виникають із сімейних правовідносин

Присудження аліментів за минулий час

Аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред’явлення позову, а в разі подання заяви про видачу судового наказу – із дня подання такої заяви. Аліменти за минулий час можуть бути присуджені, якщо позивач подасть суду докази того, що він вживав заходів щодо одержання аліментів з відповідача, але не міг їх одержати у зв’язку з ухиленням останнього від їх сплати. У цьому разі суд може присудити аліменти за минулий час, але не більш як за три роки. (ст. 191 СК).

Стягнення аліментів за минулий час

Стягнення аліментів за минулий час за виконавчим листом, який було видано на підставі судового рішення про стягнення аліментів або на підставі виконавчого напису нотаріуса, за загальним правилом, може бути вчинено за такий минулий час, але не більш як за три роки, що передували пред’явленню виконавчого листа до виконання. Такий трирічний строк називається виконавчою давністю (ст. 194 СК).

Додатково: Висновки Верховного Суду України за II півріччя 2017 р. викладені в постановах, прийнятих за результатами розгляду справ із підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4 частини першої статті 355 ЦПК України.

Відсутність згоди подружжя на відчуження майна

За відсутності згоди позивача (одного з подружжя) на відчуження спірного автомобіля, він має право на відповідну компенсацію вартості відчуженого не в інтересах сім’ї майна (Постанова КЦС ВС від 03.05.2018 у справі № 755/20923/14-ц).