Обов’язковість огляду об’єкту оцінки !?

Оцінка майна, майнових прав (далі – оцінка майна) – це процес визначення їх вартості на дату оцінки за процедурою, встановленою нормативно-правовими актами, і є результатом практичної діяльності суб’єкта оціночної діяльності (ст. 3 ЗУ №2658-III).

Звіт про оцінку майна є документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб’єктом оціночної діяльності – суб’єктом господарювання відповідно до договору. Звіт підписується оцінювачами, які безпосередньо проводили оцінку майна, і скріплюється підписом керівника суб’єкта оціночної діяльності.

Процедури оцінки майна встановлюються нормативно-правовими актами з оцінки майна. Оціночні процедури – дії (етапи), виконання яких у певній послідовності дає можливість провести оцінку.

Незалежна оцінка майна проводиться у такій послідовності, де серед іншого, наведено: ідентифікація об’єкта оцінки та пов’язаних з ним прав (п. 51 Постанови КМУ №1440).

Процедура ідентифікації об’єта не прописана, відповідно ототожнювати поняття ідентифікації та огляду некоректно.

Однак проведемо огляд законодавчо встановленого поняття терміну ідентифікація:

  • Ідентифікацією поліпшень орендованого нерухомого майна (далі — ідентифікація поліпшень) є встановлення суб’єктом оціночної діяльності — суб’єктом господарювання факту відповідності підтверджувальних документів, наданих орендарем, про здійснені ним заходи, спрямовані на покращення фізичного (технічного) стану орендованого нерухомого майна та (або) його споживчих якостей (далі — поліпшення), наявним поліпшенням, які неможливо відокремити від відповідного об’єкта без завдання йому шкоди і які здійснені за рахунок коштів орендаря та за згодою орендодавця ( Фонд державного майна; Наказ, Порядок від 27.02.2004 № 377 ).
  • Ідентифікація — ототожнення об’єкта за його відображеннями (слідами) ( МВС України; Наказ, Інструкція від 10.11.2005 № 987 ).

З чого випливає, що проведення оцінки майна в певних випадках можливо без його огляду.

Звіт про оцінку майна може складатися у повній чи у стислій формі. Звіт про оцінку майна, що складається у повній формі, серед іншого, повинен містити: письмову заяву оцінювача про особистий огляд об’єкта оцінки (у разі неможливості особистого огляду – відповідні пояснення та обґрунтування застережень і припущень щодо використання результатів оцінки).

Відповідно на законодавчому рівні (крім оцінки колісних транспортних засобів) не встановлено обов’язку здійснювати огляд об’єкту оцінки, однак при його непроведенні про це обов’язково зазначається в Звіті про оцінку майна, з поясненням про неможливість особистого огляду з відповідними поясненнями, обгрунтуваннями та застереженнями.

Однак судова практика трактує Закон трішки по іншому, так ВГСУ  (справа № 907/797/13 від 15.02.17р.) зазначає, що не проведення суб’єктом оцінювання огляду об’єкта оцінки є підставою для визнання протиправною оцінки майна відповідно до звіту про незалежну оцінку та – незаконними дій державного виконавця. На даний час такі рішення є непоодинокими.

З врахуванням вищенаведеного слушним буде рекомендація оцінювачу чітко дотримуватись норм законодавства.

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>