Вартість машини при продажу

Постановою КМУ від 10 квітня 2013 р. №403 «Про затвердження Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів» встановлено механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів (далі – транспортні засоби) з метою визначення доходу від їх продажу (обміну) для цілей обкладення податком на доходи фізичних осіб. Відповідно до пп. 173.1. ПКУ Дохід від продажу (обміну) легкового автомобіля, мотоцикла, мопеда визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче середньоринкової вартості відповідного транспортного засобу або не нижче його оціночної вартості, визначеної згідно із законом (за вибором платника податку).

Під час проведення операцій з відчуження об’єктів рухомого майна в порядку: при продажу (обміні) легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів відповідні договори посвідчуються нотаріусом за наявності документа про сплату до бюджету продавцем (сторонами договору міни) податку, обчисленого виходячи із зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче середньоринкової вартості таких транспортних засобів. Якщо при продажу (обміні) легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів проводиться їх оцінка відповідно до закону, нотаріус посвідчує відповідні договори за наявності документа про сплату до бюджету продавцем (сторонами договору міни) податку, обчисленого виходячи з такої оціночної вартості таких транспортних засобів, та документа про оцінку транспортних засобів. Міністерство економічного розвитку та торгівлі на офіційному сайті розмістив «Офіційний коментар Мінекономрозвитку стосовно Порядку визначення середньоринкової вартості автомобілів» 11.04.2013р. Де серед іншого зазначено: «На виконання завдань Президента України щодо спрощення порядку реєстрації транспортних засобів та Національного плану дій на 2012 рік було прийнято Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення оподаткування при відчуженні транспортних засобів» від 2 жовтня 2012 року № 5413-VI, яким змінено правила оподаткування операцій з відчуження транспортних засобів, а саме: – звільнено від оподаткування податком на доходи фізичних осіб дохід від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда; – передбачено можливість визначення бази для оподаткування податком на доходи фізичних осіб другої протягом року операції з відчуження транспортних засобів за вибором платника податків як шляхом проведення незалежної оцінки, так й шляхом застосування середньоринкових цін, оприлюднених на сайті Міністерства економічного розвитку та торгівлі; – скасовано необхідність сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій продажу транспортних засобів на вторинному ринку. Таким чином, з 1 січня 2013 року більшість операцій з продажу фізичними особами вживаних автомобілів були звільнені від оподаткування податком на доходи фізичних осіб. Обов’язок сплачувати податок залишився лише для осіб, що продають більше одного автомобіля протягом року. І саме для здешевлення операцій з відчуження автомобілів такими особами, законом встановлений альтернативний оцінці безкоштовний спосіб визначення вартості автомобіля для цілей оподаткування шляхом розрахунку та опублікування середньоринкових цін на автомобілі на сайті Міністерства економічного розвитку та торгівлі України. На виконання цієї норми закону Міністерством був розроблений порядок визначення середньоринкової вартості автомобілів, мотоциклів та мопедів, прийняття якого дозволить міністерству почати публікацію середньоринкових цін на власному сайті.

Звертаємо також увагу на те, що визначення суми податку виходячи з середньоринкової вартості, що буде опублікована на сайті не є обов’язковим а лише безкоштовною альтернативою існуючому механізму визначення вартості шляхом проведення оцінки.» Відповідно законодавством не заборонено визначати ринкову вартість транспортного засобу для відчуження та сплати обов’язкових платежів.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>