ПДВ при операціях з продажу землі, що знаходиться під об’єктами нерухомості

Оцінка землі Львів
Оцінка земельних ділянок у Львові

Згідно п. 197.1.21 ПКУ: «Звільняються від оподаткування операції з постачання (продажу, передачі) земельних ділянок, земельних часток (паїв), крім тих, що розміщені під об’єктами нерухомого майна та включаються до їх вартості відповідно до законодавства».

Виходячи з п. 197.1.21 ПКУ, виникає питання: Які земельні ділянки, що розміщені під об’єктами нерухомого майна, включаються до вартості нерухомого майна відповідно до законодавства? В законодавстві зустрічаємо такі об’єкти: садиба (ст.381 ЦК), підприємство (ст. 191 ЦК), тощо.

Можливо мається на увазі лише випадок коли об’єкт придбано, обліковано, зареєстровано в реєстрі нерухомого майна одним записом: поліпшення + земля?

ДФС на питання: Чи обкладаються ПДВ операції з продажу землі, що знаходиться під об’єктами нерухомості , наддала відповідь.

Якщо здійснюється операція з постачання (продажу, передання) земельної ділянки, що знаходиться під об’єктом нерухомості, як окремого об’єкта, то така операція з відчуження звільняється від обкладення ПДВ (за умови відображення в обліку придбання такої ділянки як окремого об’єкта).

У випадку коли здійснюються операції з постачання (продажу, передання) об’єкта нерухомості разом із землею, котра знаходиться під таким об’єктом й обліковується в загальній вартості об’єкта нерухомості (включається до його вартості), то такі операції підлягають обкладенню ПДВ на загальних підставах.  Лист МГУ ДФС – Центрального офісу з ОВП від 03.02.2016 № 2657/10/28-10-06-11. http://dp.sfs.gov.ua/media-ark/local-news/print-266794.html

Також відповідно до листа ДПС України від 15.06.2012 № 10075/6/15-3415-26|16675/7/15-3417-26 “Про надання відповіді щодо практичного застосування підпункту 197.1.21 статті 197 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI, роз’яснено, що необхідно враховувати порядок нарахування амортизації на об’єкти нерухомості, які знаходяться на земельних ділянках, визначений статтею 147 Кодексу, та порядок відображення в обліку об’єктів нерухомості та земельних ділянок, на яких вони знаходяться. Якщо здійснюється операція з поставки (продажу, передачі) земельної ділянки, що знаходиться під об’єктом нерухомості, як окремого об’єкта, то така операція з відчуження звільняється від оподаткування ПДВ (за умови відображення в обліку придбання такої ділянки як окремого об’єкта).У випадку, коли здійснюються операції з поставки (продажу, передачі) об’єкта нерухомості разом із землею, яка знаходиться під таким об’єктом та обліковується у загальній вартості об’єкта нерухомості (включається до його вартості), то такі операції підлягають оподаткуванню ПДВ на загальних підставах. При цьому порядок оподаткування ПДВ операцій з постачання земельної ділянки на нерухоме майно, розташоване на земельній ділянці, не залежить від кількості укладених договорів купівлі-продажу на операції з відчуження такої земельної ділянки та об’єктів нерухомості (1 договір на купівлю-продаж земельної ділянки та об’єкт нерухомості, розташований на ній, чи 2 окремих договори окремо на купівлю-продаж земельної ділянки та окремо на об’єкт нерухомості). http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/35224033

В судовому реєстрі находимо подібні твердження: 

Оскільки, вказані земельні ділянки були придбані та в подальшому продані як окремі об’єкти (що не включені до вартості розміщених на них об’єктів нерухомості), у зв’язку з чим такі операції з продажу земельних ділянок звільнені від оподаткування ПДВ відповідно до п.п.197.1.21 п. 197.1 ст. 197 ПК України (Постанова ЛАС  від 22 січня 2018 року № 876/8557/17. http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/71883872).

Відповідно якщо здійснюється операція з постачання (продажу, передання) земельної ділянки, що знаходиться під об’єктом нерухомості, як окремого об’єкта, то така операція з відчуження звільняється від обкладення ПДВ (за умови відображення в обліку придбання такої ділянки як окремого об’єкта). У такому випадку при визначенні вартості ділянки не виникає зобов’язання з сплати ПДВ і вартість не коригується на величину ПДВ.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>